Backlink nedir? Bu soru, sitesine değer veren ve daha üst sıralara gelmek isteyen kişilerin cevabını en çok merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Backlink, bir sitenin mevcut değerinin artması ve anahtar kelimelerinde Google’da daha üst sıralara gelmesi adına son derece önemli bir unsurdur. Kısacası backlink, bir başka sitede sizin bağlantınızın bulunmasına verilen isimdir. Google arama motoru botları belirli periyotlar halinde kendilerine açık olan tüm sitelerin sayfalarını ziyaret ederler. Ve farklı sitelerde linki yer alan siteler ekstra bir puana tabi tutulur. Kısacası ne kadar çok sitede anahtar kelimelerinize link çıkışı yapılmış halde sitenizin linki bulunursa bir o kadar daha üst sıralara gelebilirsiniz. Tabi burada sitelerin mevcut kalitesi son derece önemli bir faktördür. Bu dikkat edilmesi gereken ayrı bir konudur.

Domain Otoritesinin Backlink İle İlgisi

Domain otoritesi bir sitenin mevcut kalitesini ifade eder. Genel olarak Facebook, Google, Twitter gibi siteler en yüksek otoriteye sahip sitelerdir. Örnek olarak facebook.com sitesinin mevcut otoritesini sizler için inceledik. Facebook.com ‘a 45.1 milyon farklı bağlantı yansımakta şu an. Domain otoritesi ise 100 üzerinden 96, bu oldukça iyi bir değer. Facebook.com ‘un bu kadar değerli olmasının en önemli sebeplerinden bir tanesinin de mevcut link yoğunluğu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak dikkat! Çoğu site sahibi, sitesini değerli hale getirebilmenin tek yolunun backlink olduğunu düşündüğü için illegal yöntemler kullanabiliyor. Kısa süre içerisinde zararlı yöntemler ile binlerce link elde etmeye çalışabiliyor. Bu da Google politikalarına aykırı olduğu için Google tarafından cezalandırılabiliyor.

Temiz Backlink Nedir?

Temiz backlink, spam yani Google arama motoru tarafından herhangi bir şekilde cezalandırılmamış ya da cezalandırılmak üzere olmayan backlink olarak tanımlanabilir. Amacı daha üst sıralara gelmek isteyen tüm müşterilerimize temiz backlink paketleri aracılığıyla bu çalışmalar uygulanmakta ve istenilen kelimelerde arama motorlarında daha üst sıralara gelmeleri sağlanmaktadır. Genel olarak temiz backlink sitelerinde site içi hatalar son derece azdır. Bağlantılar kaliteli ve oldukça temizdir. Google herhangi bir şekilde illegal yöntem kullanılmadan yapılan, öneri usulü backlink çalışmalarına son derece sıcak bakmaktadır. Backlinkim.com aracılığıyla sunulan tüm çalışmalarımızda müşterilerimizin web siteleri özgün makale ve tanıtım yazıları ile çok sayıda kaliteli site üzerinden backlink yöntemi kullanılarak tanıtılmaktadır.

İllegal Backlink Nedir?

İllegal backlink yasa dışı ya da Google ve diğer arama motorlarının uygun görmediği şekillerde gerçekleşen çalışmalardır. Genel olarak piyasada satışa sunulmuş olan, binlerce site üzerinden tek bir kalemde elde edilen whois backlink gibi yöntemleri de illegal backlink olarak adlandırabiliriz. Sitelerin mevcut kaliteleri analiz edilmeden satışa sunulmuş olan 250 forum sitesi üzerinden tanıtım, 2500 whois backlink gibi yöntemlerin sizlere uzun vadede zararı olacaktır. Ayrıca illegal yöntemlerden bir tanesi de hacklinktir. Bu yöntem ile site sahibinin haberi olmadan hackleme yöntemi ile karşı tarafın sitesine backlink enjekte edilmektedir. Bu tür yöntemler hem yasa dışı hem de zararlıdır. Sitenize değer veriyorsanız eğer bu gibi yöntemlere başvurmak yerine doğal backlink çalışmaları ile sitenize katkı sağlanmasını tavsiye ederiz. Doğal, temiz çalışmalar için iletişime geçebilirsiniz.

 

Önceki İçerik Önceki İçerik
Sonraki İçerik Sonraki İçerik

2 Comments

  • Akif kara

    3 Mayıs 2020 - 15:27

    Backlink konusunda eksiği bulunan kişiler için çok iyi bir yazı olmuş gerçekten de. Yazılarınız sayesinde pek çok kişi zararlı backlinklerden de uzak duracak gibi görünüyor.

  • Mehmet Duran

    15 Temmuz 2020 - 16:47

    Backlink kelimesinin ne olduğunu çok iyi bir şekilde açıklamışsınız. Çoğu site sahibi eminim ki bunu bilmiyordu. Bayağı aydınlatıcı olmuş. Elinize sağlık.

Yorum yaz

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?