E-Ticaret Ürün Satış Taktikleri

E-Ticaret Ürün Satış Taktikleri

E-ticaret ürün satış taktikleri, internet üzerinden ürünlerini geçmişe oranla daha iyi bir şekilde satmak isteyen kişilerin sıklıkla aradığı yöntemler arasında yer almaktadır. Öncelikle standart çizginizden memnun değilseniz, satış ivmenizi daha da arttırabilmeniz adına çeşitli taktikleri sizlere sunmak isteriz.

Günümüzde çoğu kişi artık mağaza mağaza dolaşmak yerine online mağazalar aracılığıyla alışveriş yapmayı tercih edebiliyor. Özellikle Covid-19 ile mücadele ettiğimiz bugünlerde internet üzerinden alışveriş yapan kişi sayısının daha da arttığını söyleyebiliriz. Pastanın büyük bölümünde yatırımı yüksek köklü firmalar olsa da, çeşitli taktikler ile satışlarınızı arttırabilmeniz mümkün.

E-Ticaret Ürün Satış Taktikleri

E-Ticaret Ürün Satış Taktikleri

1-) Doğru Müşteri Kitlesine Ulaşmaya Çalışın;

Örneğin mutfak kategorisinde satışlar yapıyorsunuz. Veya bir yemek masası mutfak için şık bir avize. Su arıtma cihazı v.b bir ürün… Bu gibi durumlar için instagram gibi platformlarda etkileşimi yüksek yemek tarifleri sayfalarına reklam verebilir, bu konuda kendileri ile pazarlık ederek bir geri dönüş alabilirsiniz.

2-) Google Reklamları (25tl İle 125tl Reklam Verin)

Google reklamları yani Google adwords ile doğru müşteri kitlesine kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. BURAYA tıklayarak hemen 25tl harcamanıza 100tl kazanabileceğiniz promosyon kodunuzu alabilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi belirleyerek reklamınızı oluşturabilirsiniz. Bu sayede internet sitenize giriş yapan kişi sayısı kısa süreli de olsa artacaktır.

3-) Sosyal Medyayı Etkin Olarak Kullanın

Sosyal medya doğru müşteri kitlesine ulaşabilmeniz adına son derece önemlidir. İnstagram hesabınız yok ise eğer oluşturmanızı tavsiye ederiz. Sektörünüz ile alakalı görseller oluşturarak (Bunu canva.com ile yapabilirsiniz), instagram hesabınızda ilgili etiketlerle paylaşabilirsiniz. Genel olarak takipçi sayısı çok az olan hesaplara sıcak bakılamayabiliyor. Bu sebepten dolayı instagram hesabınızın takipçi hesabınızı arttırmanızı tavsiye ederiz.

4-) Yaratıcı Olun

Şüphesiz ki ikea, reklam konusunda en yaratıcı firmalardan bir tanesi. Muhtemelen dolu yağışı öncesinde, önlem olarak araçlarının üzerine kilim örten çok sayıda aracı herhangi bir sosyal medya uygulamasında görmüşsünüzdür. İkea bir dolu yağışı sonrasında “Sonraki doluda daha renkli görüntüler sergilemek isteyenlere” başlığı ile şu görseli paylaşmıştı. Müthiş bir reklam örneği!;

İkea e-ticaret ürün satış taktikleri

5-) Siteniz İçin Yatırım Yapın

Anahtar kelimelerinizde daha üst sıralara gelebilmek, sitenizin kalitesini arttırabilmek için sitenize yatırım yapabilirsiniz. Etkin backlink paketleri çalışmalarımızdan yararlanabilirsiniz. Bu kavrama yönelik herhangi bir bilginiz yok ise backlink nedir? Sayfamızı ziyaret edebilir, ilgili açıklamalara kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Yapacağınız ufak bir yatırım, ileride sizlere daha fazla miktarlar kazandırabilir. Büyük firmaların neredeyse tamamı, seo sektörüne aktif olarak yatırım yapan ve geçmişte yapmış olan firmalardır.

6-) Müşterilerinize İyi Yaklaşın

Müşteri ilişkileri satışların artması konusunda en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Ürünleri doğru zamanda kargolamanız ve ürün açıklamalarını olması gerektiği şekilde belirtmeniz son derece önemli faktörler arasında yer alıyor. Unutmayın ki hizmetlerinizden, ürünlerinizden memnun kalan kişi veya kişiler, aynı hizmeti, ürünü satın almak isteyen yakınlarına, arkadaşlarına sizleri tavsiye edebilir. E-Ticaret sektöründe bu müşteri ilişkileri son derece önemli bir unsurdur.

E-ticaret ürün satış taktikleri konusunda sizlere en iyi şekilde içerik sunmaya çalıştık. Umarız faydalı olabilmişizdir, okuduğunuz için teşekkürler.

Önceki İçerik Önceki İçerik
Sonraki İçerik Sonraki İçerik

Yorum yaz

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?