Google’da 1. Sayfaya Nasıl Gelinir

Google’da 1. sayfaya nasıl gelinir? Sorusu, web site sahipleri tarafından en fazla sorulan sorular arasında yer almaktadır. Aranma hacmi düşük olan kelimeler için 1. sayfaya gelmek, aranma hacmi yüksek olan kelimelere oranla çok daha kolay olmaktadır. Yüksek aranma hacmine sahip olan ve bütçesi yeterli olmayan site sahipleri ise anahtar kelimelerini daraltabilir ve bu şekilde 1. sayfaya gelmeleri daha kolay olabilir. Google, son derece gelişmiş yazılımları kullandığı için atılan tüm adımlar kurallara uygun bir şekilde gerçekleşmelidir.

Google’da 1. Sayfaya Nasıl Gelinir?

1-) Anahtar kelimelerinizin rekabeti yüksek ise daraltın

Anahtar kelimelerinin aranma hacmi yüksek olan ve özellikle yeni açılmış ya da yakın geçmişte açılmış olan sitelerin, eski ve yatırımı yüksek olan sitelerin daha üzerine gelebilmesi son derece zordur. Örnek olarak Kitap kelimesini ele alalım. Kitap kelimesinde Google’da 1. sayfada yer alan siteler, bugüne kadar gerek iç gerekse dış seoya binlerce tl yatırım yapmıştır. Bu sebepten dolayı düşük bir yatırım ile kısa veya uzun vadede 1. sayfaya gelmek son derece zor olacaktır. Bunun yerine anahtar kelimenizi sitenizin içeriğine göre daraltmanız size daha çok fayda sağlayacaktır. Örnek olarak “ders kitapları”, “çocuk kitapları”, “ucuz ders kitapları” şeklinde kategoriler oluşturarak bu kategorilere yoğunlaşabilirsiniz.

2-) Özgün Olun (Kopya İçerik Kullanmayın)

Google, özgün siteleri sevmekte ve kopya içeriğe sahip olan sitelere oranla daha fazla değer vermektedir. Sitenizi ne kadar çok sever, ne kadar çok ilgilenirsen siteniz üzerinden bir o kadar meyve yiyebilirsiniz. Kopya içerik kullanan siteler, kısa vadede istedikleri kelimelerde daha üst sıralara geliyor gibi görünse de uzun vadede çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu sitelerin spam yani Google’dan ceza yeme ihtimali artabilmektedir. Bununla birlikte sıralama kayıpları gibi çeşitli sorunlarla karşılaşılabilir. Google’da daha üst sıralara gelebilmek adına özgün olabilmek, sitenizin ana amacını okurlarınızla en iyi şekilde paylaşabilmek son derece önemlidir.

3-) Site İçi Seo Ayarlarınıza Dikkat Edin

Seo, Google’da daha üst sıralara gelebilmek adına olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. Anahtar kelime dağılımını doğru bir şekilde kullanmanız, aşırıya kaçmamanız son derece önemlidir. Makale içerisinde H1, H2, H3, H4 başlıklarını doğru şekilde kullanmanız, iç seo açısından gelişiminize katkı sağlayacaktır. Title, yani yazının ana başı haddinden fazla uzun ya da kısa olmamalı sadece metinlerinizi net olarak anlatan bir kaç kelimeden ibaret olmalıdır. Ekleyeceğiniz yazı sayfalarından, diğer yazı sayfalarınıza link çıkışı yapmanız da alt sayfalarınızı besleyerek daha üst sıralara gelmenize yardımcı olur.

4-) Domain Otoritesi – Site Dışı Seo Çalışmaları

Domain otoritesi oldukça önemli bir kavramdır. Da ve Pa yani alt sayfalarınızın ve ana sayfanızın kalite puanlarının artabilmesi için site dışı seo çalışmaları büyük önem teşkil eder. Site dışı seo yani backlink çalışmaları ile birlikte siteniz farklı siteler tarafından arama motorlarına tavsiye edilmektedir. Ne kadar çok kaliteli site üzerinden backlink çalışmanız yapılırsa, domain otoriteniz bir o kadar artacaktır. Tabi ki bu çalışmalar belirli bir kural dahilinde gerçekleşmeli ve kesinlikle aşırıya kaçılmamalıdır. Site dışı seo konusunda backlink paketlerimizden faydalanabilirsiniz. Size özel çözümlerimiz ile arama motorlarında daha üst sıralara gelebilmeniz adına çalışmalarınızı mümkün olan en iyi şekilde yapmaya hazırız.

Eğer domain otoritenizi daha üst seviyelere getirecek olan backlink kavramına yönelik bilgi sahibi değilseniz, backlink nedir? Sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Google’da 1. Sayfada Olmanın Faydaları

Öncelikle 1. sayfada olmanın, geçmişe oranla daha fazla sorumluluk getirdiğini unutmamak gerekir. Hizmet ya da ürün satış sektöründe yer alıyorsanız müşterilerinizle daha iyi bir şekilde ilgilenebilmeli, mevcut yoğunluğu daha sıkı çalışarak en aza indirgeyebilmelisiniz. Google’da 1. sayfada olmak, pek çok faydayı bir arada sunmaktadır. Geçmişe göre daha fazla ziyaretçi sayısı, daha fazla ürün ve hizmet satışı, daha yüksek gelir bu faydaların en başında yer almaktadır.

Google 1. sayfaya nasıl gelinir? Sorunuza yönelik olarak sizler için mümkün olan en iyi cevabı vermeye çalıştık. Unutmayın ki Google’da 1. sayfada yer almak, sizlere pek çok şey kazandıracaktır. Ziyaretçi sayınız artarak, geçmişe oranla daha kaliteli bir site ile baş başa kalabilir, sektörünüzden daha fazla kazanca daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Eğer amacınız, anahtar kelimelerinizde daha üst sıralara gelebilmek ve Google’da 1. sayfaya gelebilmenin temellerini oluşturabilmek ise, dilediğiniz her zaman iletişime geçebilir, site dışı ve site içi seo hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Önceki İçerik Önceki İçerik
Sonraki İçerik Sonraki İçerik

2 Comments

  • umut duran

    24 Temmuz 2020 - 19:29

    Konusunda uzman biri olduğunuz ortada. Anlatımınız çok iyi, yeni web sitelerimde bahsettiğiniz adımları uygulamaya çalışacağım.

  • Burak

    24 Temmuz 2020 - 20:43

    Anahtar kelimeler webmasterlerin günümüzde karşılaştığı en büyük zorluklardan biri önemli olan anahtar kelimenin zorluk derecesi ve sitenizin otorite değerleri ikisini güzel bir şekilde kombine ederseniz birinci sayfalarda index alma ihtimaliniz artabilir. Çok güzel makale olmuş elinize sağlık.

Yorum yaz

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?