Seo nedir? Günümüzde site sahiplerinin ana amacı arama motorları aracılığıyla çok daha kolay bir şekilde bulunmaktır. Ancak internet kullanımının bir hayli arttığı günümüzde, doğal olarak var olan siteler arasındaki rekabet de bir hayli artmıştır. Site sahiplerinin genel olarak amacı, daha fazla tıklanmaya sahip olarak rakiplerini sıralama açısından geçmek ve her açıdan ön planda olmaktır.

Çok sayıda sektörde rekabet öyle boyutlara ulaşmıştır ki, hedeflenen kelimelerde site Google’da ilk 500’de dahi görülemeyebilir. Domain otoritesi yüksek olan sitelerin çoğu, sizin hedeflediğiniz kelime gruplarına yönelik içerikler üretmiş olabilir. Bu gibi durumlar karşılığında genel olarak doğru olan, aranma hacmi yüksek olan kelimenin farklı varyasyonlarını kullanmaktır.

Seo Nedir?

Seo Nedir?

Bu kısaltmanın tanımı, müşterileri çekmeyi amaçlayan bir dizi teknik ve strateji aracılığıyla arama motorlarından web sitenize ücretsiz trafiği artırmayı içeren Arama Motoru Optimizasyonudur. Belirli arama anahtar kelimeleriyle ilgili, söz konusu kelime arandığında Google sonuç sayfasında daha yüksek görünmesini sağlayacak alakalı içerik oluşturmaya çalışır. Organik arama sonuçlarına, yani ücreti ödenmeyenlere odaklanır. “SEO, web çerçevesi veya çerçevelerinin anlaşılmasıyla gerçekleştirilen pazarlamadır”. Bu, web çerçevesinin birtakım zorlukları, sınırlamaları ve avantajları olduğu anlamına gelir: web ve kullanıcıları zamanla geliştikçe, SEO da değişmelidir.

SEO neden önemlidir?

Bunun ana nedeni, web sitenizi hem kullanıcılar hem de arama motorları için daha kullanışlı hale getirmesidir. SEO, arama motorlarının her sitenin neyle ilgili olduğunu ve kullanıcılar için yararlı olup olmadığını anlamasına yardımcı olur. Bu, kullanıcıların sizi sayfanızla alakalı web aramalarında bulabileceği anlamına gelir.

Seo Terimi ve Seo Disiplini İlk Ne Zaman Ortaya Çıktı?

1990’ların başında ilk arama motorlarının doğuşuyla ortaya çıktı, ancak Google 1996’da ortaya çıktığında pekiştirildi. Kullanıcılar, web sitelerinden kazanılacak gerçek para olduğunu fark etti, bu nedenle trafik çekmeleri gerekiyordu ve en iyisi neydi trafik çekmenin yolu? Arama motorları. Böylece çeşitli web sitelerinin yöneticileri ve sahipleri üst sıralara nasıl ulaşabileceklerini düşünmeye başladılar.

Arama Motorları Nasıl Çalışır?

İşlevleri iki ana terime ayrılır: izleme, arama motoru web sitenizi bağlantılar aracılığıyla taradığında, sunucularına sağladıkları verileri toplamak için bir bağlantıdan diğerine geçer. Bu nedenle optimum yükleme süresine sahip olmak ve içeriğinizin güncellenmesi çok önemlidir. Dizin oluşturma, sayfa zaten izlendiğinde ve bilgiler toplandığında gelir. Sayfa, içeriğine, yetkisine ve alaka düzeyine göre sıralanır. Böylelikle arama motoru farklı sorgular ile en uygun sonuçları gösterebilecektir.
Mevcut arama motorlarının içeriğin kalitesine ve yayın tarihi, multimedya içeriği, mikro biçimler gibi hususlarda daha fazla öncelik verdiğini belirtmek önemlidir.

SEO’yu en iyi nasıl uygularsınız?

Temel sütunları tanımak:

 Sayfa İçi SEO: Sayfanın içeriğini ve yapısını Google ile alakalı hale getirmek için optimize etmeye odaklanmıştır. Bu, içeriğin alaka düzeyini artırarak elde edilir.

Yetki: Harika içeriğiniz olabilir, ancak Google güvenilmez olduğunuzu düşünürse görünmeyebilirsiniz. Diğer sayfalar yayınınıza bağlantı verdiğinde, Google muhtemelen daha fazla yetkiye sahip olduğunuzu düşünecektir.

Rankbrain: Google tarafından geliştirilen ve insan müdahalesi olmadan sonuçları sıralayan bir algoritmadır. Yapay zekâ ve makine öğrenimi, sonuçları sıralamaya yardımcı olur. Bu noktada, yapabileceğiniz tek şey, sayfanız sonuçlarda gösterildiğinde kullanıcıların memnun kalmasını sağlamaktır.

Bu üç temel ile SEO, web sitelerinizin yalnızca kullanıcılar üzerindeki etkisini değil, aynı zamanda araştırma ve satış döngülerindeki etkisini de katlayabilir. Markanızın etrafında güven ve itibar oluşturmak için sosyal değiş tokuştan yararlanan ücretsiz reklamcılıktır diyebilirsiniz.

Site İçi Seo Nedir?

Site içi seo, bir site içeriğinde gerekli tüm düzenlemelerin en iyi şekilde yapılarak, sitenin arama motorlarına en uygun hale getirilmesine verilen isimdir. Sitenin arama motorlarında görülecek açıklaması, başlığı ve anahtar kelimeleri genel olarak site içi seo konusunda en önemli unsurlar arasında yer almaktadır.

Site içi seo konusunda sayfa başlığı, açıklaması ve anahtar kelimeleri dışında dikkat edilmesi gereken onlarca farklı kriter mevcuttur. Kullanılan temada hata olmaması, mobil uyumluluk gibi faktörler son derece önemlidir. En önemlisi de sitenizde kullanacağınız içeriklerin kopya olmaması gerekir. Google, kopya içeriklere karşı çeşitli yaptırımlar, cezalar uygulayabilmektedir.

Site Dışı Seo Nedir?

Site dışı seo, mevcut alan adınızın her açıdan daha da güçlendirilmesi adına yapılan çalışmalara verilen addır. Bu konuda backlink paketleri büyük katkı sağlamaktadır. Yapılan backlink çalışmalarının sağlıklı olması son derece önemlidir. Domain otoriteniz ne kadar yüksek olursa, hedeflediğiniz kelimelerde daha üst sıralara gelmeniz daha da kolaylaşacaktır.

Site dışı seo çalışmaları ile ana sayfanızın ve alt sayfalarınızın kalite puanları artar. Bu puanlar çeşitli ölçüm siteleri ile detaylı olarak analiz edilebilir. Alt ve ana sayfalarınızın mevcut otoritesini güçlendirmek adına gerekli çalışmalar, kuruluşumuz tarafından profesyonel olarak yapılabilmektedir.

Seo nedir? Sorunuza sizler için en iyi şekilde cevap sunmaya çalıştık. Sitenizin gelişimi hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz, bizlere ulaşabilirsiniz.

Önceki İçerik Önceki İçerik
Sonraki İçerik Sonraki İçerik

Yorum yaz

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?