Seo ve Sem Arasındaki Farklar

Seo ve Sem Arasındaki Farklar

Seo ve sem arasındaki farklar nelerdir? İnternet üzerinden özellikle dijital alanda pazarlama yapmak istediğinizde kurumsal bir e-ticaret sitesine sahip olmanız gerekiyor. Bu kapsamda tercihiniz doğrultusunda ise SEO veya SEM kullanmanız, mevcut işlerinizin daha da artmasına yardımcı olacaktır. Pek çok web siteler tarafından kullanılan bu her iki hizmet modeli kendi içerisinde farklı özellikler taşımaktadır.

Seo ve Sem Arasındaki Farklar

Her iki uygulama da her ne kadar birlikte kullanılsa da firmaların Google arama motorundaki sonuçlarının farklı olmasını sağlar. Diğer bir ifadeyle SEO, özellikle arama neticelerini etkiler ve organik bir şekilde sitenizin en üst seviyelerde yer almasını sağlar. SEM ise, farklı bir görev üstlenerek arama neticelerinde firmanızın reklamlarının görünmesini sağlar. Dolaysıyla SEM ve SEO arasında önemli farklılıklar söz konusudur.

Seo ve Sem Arasındaki Farklar

SEO Ve SEM Özellikleri

SEO eski dönemlerden buyana birçok sitelerin bir numaralı tercihidir. Ancak SEM uygulamasının da hizmete sunulmasıyla birlikte birçok siteler bu uygulamaya yönelmeye başladı. SEO işlemleri üzerinden organik site ziyaretçi potansiyeli gerçekleştirilir. SEM işleminde ise reklamlara tıklama seçenekleri yer aldığından organik ziyaretçi trafiği sağlanması mümkün değildir.

Her iki uygulama arasındaki farklılıklar kayda değer düzeyde olsa da, her iki uygulamanın birlikte tercih edilmesi maksimum düzeyde avantajlar sağlar. Özellikle SEM uygulamasında gerçekleştirilen çalışmalarda SEO uygulamasında yapılan çalışmaların aksine daha kısa süreler içerisinde neticeler elde edilir. Bu da web sitelerinin zaman kazanması açısından fayda sağlar.

SEO Ve SEM Birlikte Kullanılmasının Avantajları

  • Her iki uygulamanın birlikte terci edilmesi web sitelerin Google sıralarında daha kısa sürede en üst düzeyde yer almasını sağlar.
  • Sitelerin ziyaretçi trafiği daha kısa sürede sağlanır.
  • Firmaların internet dünyası üzerinden daha pratik bir şekilde tanınması sağlanır.
  • Firmalar internet üzerinden belirli bir miktardan maliyet sunarak ürünlerinin tanıtımlarını daha zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirir.
SEO Ve SEM Nasıl Kullanılır?

Her iki uygulamanın kullanımı ise kolaydır. Bu işlem için tercihe göre profesyonel SEO ajansından da hizmet alınabilir. SEO işlemlerinde ilgili firmalar tarafından hizmet sunuluyor. Genellikle bu işlemler ücretli olarak gerçekleştiriliyor. SEM arama motorlarının reklam sunma panelleri üzerinden ise tercihe göre dijital pazarlama firmalarından hizmet alınır. Ya da doğrudan bireyler üzerinden de bu işlem gerçekleştirilebilir. SEM üzerinden hedef kitlelere ulaşmanın ayrıca pek çok yöntemleri de söz konusudur.

Anahtar sözcükler, hedef kitleler, ilgi alanları, site hedefleme, tekrardan pazarlama gibi birçok farklı seçenekler üzerinden işlem yapılabilir. SEO işlemlerinde anlık sonuçlar elde edilmesi mümkün değilken, SEM işlemlerinde bu durumun tam tersi olarak anlık işlem sonuçları elde edilir. Firmanızın daha da erişilebilir olmasına destek olur. SEM gerek müşteri tabanı açısından ve gerekse de web siteleri açısından önemlidir.

Seo ve Sem Arasındaki Farklar
Growth Hacking Tools

Bir domainin mevcut otoritesinin artması adına işe yarayan doğal backlink paketleri de site dışı seo çalışmaları arasında yer almaktadır.

SEO Ve SEM Yatırım Stratejileri

SEO ve SEM yatırım miktarları ise farklılık gösteriyor. SEO hizmetinde profesyonel ajanslar tarafından uygun fiyat teklifleri sunulur. SEM işletmelerinde ise durum farklıdır. Bu işletmelerin minimum düzeyde yatırım yapması açısından özellikle anahtar sözcüklerin oluşturduğu günlük ve aylık potansiyeli kadar bir bütçe ayırması tavsiye edilir. Ancak işletmelerin tercihi doğrultusunda maksimum veya minimum düzeyde yatırımlar yapılabilir.

Seo ve sem arasındaki farklar aslında kısacası şu şekildedir. Seo konusunda bir kişi sadece kendi birikimi ile girişimlerde bulunabilir. Ve sitesine herhangi bir şekilde ziyaretçi çekebilir, anahtar kelimelerinde geçmişe göre daha iyi yerlere gelebilir. Ancak Sem konusunda maksimum bir fayda alabilmek için çok fazla maliyet gerekebilmektedir. Kısacası Sem devamlı olarak bir sisteme bağımlılık iken, Seo konusunda elde edilen başarının faydası uzun yıllar boyunca görülebilir.

Önceki İçerik Önceki İçerik
Sonraki İçerik Sonraki İçerik

Yorum yaz

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?